Twój cykl menstruacyjny, czyli cykl miesiączkowy

Począwszy od pierwszej miesiączki Twój organizm funkcjonuje w cyklu owulacji i menstruacji, który trwa około 28 dni. To naturalna część kobiecości. Ale jak to działa?
Cykl miesiączkowy to część kobiecej natury. Aby zrozumieć, na czym polega, musimy przyjrzeć się anatomii kobiety.
Zewnętrzne organy płciowe to wargi sromowe mniejsze i większe oraz łechtaczka. Wargi sromowe większe zwane są również zewnętrznymi. Wargi sromowe mniejsze okrywają ujścia cewki moczowej i pochwy. Łączą się przed łechtaczką, która okryta jest cienką błoną śluzową. Łechtaczka jest narządem bardzo delikatnym i ważnym z punktu widzenia doznań seksualnych. Wewnątrz ciała pochwa łączy się z szyjką macicy, która jest dolną częścią organu macicy. Głębiej macica rozszerza się. W każdym cyklu menstruacyjnym trafia do niej komórka jajowa, tam też rozwija się zarodek i płód podczas ciąży.
Cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, jednak zdarza się, że okres ten wynosi tylko 21 dni lub aż 35 dni. Współdziałanie hormonów płciowych powoduje, że jedna dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jednego z jajników i przemieszcza się jajowodem do macicy. Trwa to od trzech do czterech dni. W tym czasie błona śluzowa macicy zostaje przygotowana na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, staje się grubsza i bogatsza w składniki odżywcze. Jeśli komórka jajowa nie jest zapłodniona przez plemnik, górne warstwy błony śluzowej zaczynają się złuszczać. A to powoduje krwawienie miesiączkowe.
Krwawienie nie zawsze jest takie samo. Na jego obfitość wpływają takie czynniki, jak urodzenie dziecka, dieta, stres czy metody antykoncepcji. Krwawienie różni się u poszczególnych kobiet, zmienia się także z miesiąca na miesiąc. Dlatego też w ofercie
o.b.® dostępne są różne rodzaje tamponów – pod względem wielkości i klasy chłonności. Mając odpowiednie produkty przy sobie, możesz czuć się bezpiecznie i wygodnie każdego dnia, nic nie przeszkodzi Ci w pełni cieszyć się życiem. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wybierz swój produkt.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub problemy, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem.