Przydatne linki

Menstruacja: Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Kobieta z kalendarzem w dłoni w zamyśleniu patrząca w górę na niebieskim tle
Kobieta z kalendarzem w dłoni w zamyśleniu patrząca w górę na niebieskim tle

Menstruacja, miesiączka, okres, ciotka, kobieca przypadłość, niedysponowanie – miesiączkowanie ma wiele nazw, ale w tym samym stopniu dotyka każdą kobietę. Jest to zarazem najbardziej naturalna rzecz na świecie, jak i bardzo złożony proces. Przez całe życie będziesz miała wiele różnych pytań na temat okresu, a my postaramy się na nie odpowiedzieć. Na tej stronie znajdziesz informacje o wszystkim, co powinnaś wiedzieć o menstruacji.

Moja miesiączka i ja

Cykl menstruacyjny

Aby lepiej zrozumieć na czym polega i jaką funkcję pełni menstruacja, trzeba zrozumieć, czym jest cykl menstruacyjny, zwany też cyklem miesiączkowym. Menstruacja, czyli okres krwawienia z pochwy, jest tylko jednym z kilku etapów złożonego cyklu hormonalnego i rozrodczego kobiety. Poniżej znajdziesz przystępne podsumowanie najważniejszych informacji na temat menstruacji.

Zmiany w menstruacji

Podobnie jak Twoje ciało, miesiączka także może zmieniać się z biegiem lat, a czasem zmiany takie mogą zachodzić nawet w ciągu kliku dni. Zmiany w menstruacji są zwykle dla kobiety zaskoczeniem i mogą wzbudzać niepewność. Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie najważniejszych informacji: Co może oznaczać krwawienie międzymiesiączkowe i co je wywołuje? Jak zmienia się menstruacja po urodzeniu dziecka? Czy całkowicie zanika? Co dzieje się przed menopauzą i w jej trakcie?

Ból menstruacyjny

Niestety, miesiączka często wiąże się z bólami menstruacyjnymi. Przyjrzyjmy się wspólnie ich możliwym przyczynom, abyś mogła natychmiast reagować na pojawiające się objawy i ograniczyć wpływ okresu na Twoje samopoczucie.

Krwawienie międzymiesiączkowe

Krwawienie międzymiesiączkowe zdarza się prawie każdej kobiecie. Może mieć kilka różnych przyczyn – stres, wahania hormonalne, a nawet pewne schorzenia. W części „Krwawienie międzymiesiączkowe” dowiesz się, jakie istnieją rodzaje krwawienia międzymiesiączkowego i w jakim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Już kilka dni przed początkiem miesiączki czujesz, że się zbliża? Odczuwasz zatrzymywanie wody w organizmie, wahania nastroju i dyskomfort? Cierpisz zapewne na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), jak miliony innych kobiet. Nie martw się! Z objawami można często uporać się dzięki prostym wskazówkom i domowym sposobom.

Może Cię także zainteresować

Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?

Czy mogę stosować tampony na noc?

Produkty Pokaż wszystkie

Wyszukiwarka produktów o.b.®

Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.

Często zadawane pytania

Dowiedz się więcej o menstruacji,
dojrzewaniu i tamponach.