Menstruacja po urodzeniu dziecka

Matka przytula swoje dziecko
Matka przytula swoje dziecko

Jak zmienia się cykl menstruacyjny po ciąży?

Gratulacje – właśnie zostałaś mamą! Oznacza to także, że musisz teraz zapoznać się ze zmianami, które zachodzą w Twoim ciele. Twój organizm musi powrócić do równowagi hormonalnej, możesz więc spodziewać się w nadchodzących miesiącach zmian w krwawieniu menstruacyjnym. Tutaj dowiesz się, jak zmienia się w tym okresie Twój cykl miesiączkowy.

Zmiany po ciąży

Po ciąży na pewno dostrzeżesz w swoim ciele pewne zmiany! W najbliższych dniach i miesiącach Twoje ciało będzie musiało dojść do siebie i powrócić do równowagi hormonalnej zanim za kilka tygodni lub miesięcy pojawi się wreszcie ponownie prawidłowe krwawienie miesiączkowe. Najważniejsze zmiany mają miejsce przez pierwsze sześć tygodni po porodzie, a pozostałe zachodzą stopniowo przez kilka miesięcy, aż wreszcie Twoje ciało powróci do prawidłowego stanu.

Odchody połogowe po urodzeniu dziecka

Po urodzeniu dziecka szczególnie wrażliwe stają się okolice krocza. U każdej położnicy występuje krwawienie, z którym z organizmu wydalana jest wyściółka macicy. Określa się ją mianem odchodów połogowych. Podczas pierwszych kilku dni po urodzeniu dziecka zaleca się stosowanie chłonnych podkładów poporodowych.

Kiedy krwawienie stanie się skąpe, odpowiednią ochronę zapewnią wkładki higieniczne. Wydzielina z pochwy może zmieniać się w czasie cyklu menstruacyjnego – może być np. bardziej obfita w czasie owulacji. Jest to całkowicie normalne! Wkładki higieniczne Carefree® zadbają o to, byś czuła się czysto, sucho i świeżo. Jeżeli jednak zauważysz obfitą wydzielinę, nieprzyjemny zapach, zmianę jej zabarwienia lub będziesz odczuwać swędzenie lub pieczenie w okolicach intymnych, powinnaś skonsultować się z ginekologiem.

Pierwsza miesiączka po urodzeniu dziecka – czy mogę sięgnąć po tampon?

Kiedy ponownie zaczniesz miesiączkować, zwykle nie ma przeciwskazań do stosowania tamponów. To, ile czasu upłynie do pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka zależy w dużej mierze od tego, czy karmisz dziecko piersią i jak często to robisz. Niektóre kobiety zaczynają ponownie miesiączkować kiedy rzadziej karmią piersią, podczas gdy u innych proces ten rozpoczyna się ponownie dopiero, kiedy całkowicie odstawią dziecko od piersi. Jeżeli nie karmisz piersią, miesiączkowanie powróci w ciągu 6-8 tygodni po porodzie.

Bardziej obfite krwawienie po urodzeniu dziecka

Może się także okazać, że Twoje miesiączki staną się po urodzeniu dziecka bardziej obfite i dłuższe. Możliwe, że kształt Twojej pochwy uległ pewnym zmianom i musisz nauczyć się ponownie odpowiednio zakładać tampony. Być może zmiana kształtu Twojej pochwy po porodzie sprawiła, że wcześniej stosowane tampony nie pasują już tak idealnie jak dotąd.

To dobry moment, aby skorzystać z tamponów o.b.® ExtraProtect, które mogą zapewnić Ci odpowiednią ochronę w odpowiedzi na Twoje nowe potrzeby. Są one wyposażone w łagodne, elastyczne skrzydełka zabezpieczające SilkTouch®, które dopasowują się do indywidualnego kształtu pochwy i pochłaniają płyn, który mógłby wyciekać podczas stosowania normalnych tamponów. Tampony ExtraProtect możesz oczywiście stosować także w nocy. Tampony ExtraProtect zapewniają najlepszą, nawet 100% ochronę przed przeciekaniem.

Więcej wskazówek i dalsze informacje na temat dbania o siebie po urodzeniu dziecka można znaleźć w części Często zadawane pytania.

Może Cię także zainteresować

Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?

Czy mogę stosować tampony na noc?

Produkty Pokaż wszystkie

Wyszukiwarka produktów o.b.®

Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.

Często zadawane pytania

Dowiedz się więcej o menstruacji,
dojrzewaniu i tamponach.