Skip to main content

Często zadawane pytania

Używanie tamponów

Tak, tampony zapewniają niezawodną ochronę nie tylko w dzień, ale także przez całą noc. Firma o.b.® stworzyła tampony ExtraProtect z zabezpieczającymi skrzydełkami pokrytymi powłoką SilkTouch®, które nadają się zwłaszcza do stosowania w dzień albo na noc. Dostosowują się one do indywidualnego kształtu twojego ciała, a jednocześnie uniemożliwiają wydostanie się wydzieliny.

Dzięki temu zapewniają ochronę aż do 8 godzin, a ty czujesz się bezpieczna nawet nocą. A przy okazji, i w dzień, i w nocy możesz korzystać z ochrony o tej samej klasie chłonności. Włóż nowy tampon zanim położysz się spać wieczorem i rano, kiedy się obudzisz. Sprawdź, który tampon najbardziej ci odpowiada.

czytaj

Ty sama najlepiej znasz swoje ciało, a zatem umieszczenie tamponu w odpowiednim miejscu za pomocą palców nie powinno sprawić ci trudności. To najlepszy sposób, który pozwala ci kontrolować, gdzie umieszczasz tampon.

Dodatkowo tampon bez aplikatora jest mniejszy – możesz go dyskretnie nosić w torebce albo w kieszeni od spodni! To, czy wybierzesz tampon z aplikatorem czy też bez, zależy wyłącznie od ciebie! Sprawdź, który tampon najbardziej ci odpowiada.

czytaj

Nie. Są dwa powody, dla których nie musisz zaprzątać sobie tym głowy.

Po pierwsze, sznurek przy tamponie jest na tyle długi, że nawet po włożeniu będzie wyraźnie widoczny. To dzięki niemu możesz w każdej chwili przesunąć tampon lub go usunąć.

Po drugie, tampon nie może się „zgubić” w twoim ciele ani przedostać się do macicy. Ujście macicy jest na to o wiele za małe.

czytaj

Tak, jak najbardziej możesz używać tamponów każdego dnia w trakcie okresu.

Dawniej wierzono, że trzeba „pozwolić krwi się wydostać” i że trzeba „dać ciału trochę odpocząć”. Jednakże aktualne badania wykazują, że stosowanie tamponów codziennie, w dzień i w nocy, przez cały czas trwania okresu jest bezpieczne. Oczywiście, ważne jest, abyś wybrała odpowiednią klasę chłonności w zależności od obfitości krwawienia.

czytaj

Oczywiście, z tamponów możesz korzystać także, jeżeli miesiączki są bardziej skąpe! Powinnaś jednak wybrać tampon o odpowiedniej chłonności, w zależności od swoich potrzeb. Tampon o.b.® ProComfort® Mini stworzono właśnie z myślą o mniej intensywnym krwawieniu. Dzięki specjalnej powłoce SilkTouch® tampon o.b.® ProComfort® Mini jest szczególnie łatwy do włożenia i usunięcia.

czytaj

Wbrew powszechnym przekonaniom możesz bezpiecznie używać tamponów również nocą. Faktem jest, że miliony kobiet stosują tampony co wieczór, kiedy mają miesiączkę. Podpaski mogą się przesunąć albo zwinąć i przemieścić. Tampony natomiast dają ci większą swobodę ruchu. I w dzień, i w nocy możesz korzystać z ochrony o tej samej klasie chłonności, jednak przed pójściem spać powinnaś włożyć nowy tampon, a kolejny włóż rano zaraz po przebudzeniu.

Wypróbuj tampony o.b.® ExtraProtect. Są dostępne w różnych klasach chłonności – Normal, Super oraz Super+ Comfort. Tampony o.b.® zapobiegają przeciekaniu oraz wysunięciu się tamponu w ciągu dnia lub w nocy.

czytaj

Istnieje wiele mitów na temat używania tamponów nocą, ale nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, że stosowanie tamponu nocą lub podczas snu stwarza jakieś szczególne zagrożenia. Od kilkudziesięciu już lat miliony kobiet stosują tampony na noc bez żadnych problemów.

Nawet jeżeli nosisz tampon dłużej nocą niż w ciągu dnia, to prawdopodobnie możesz używać tamponu o tej samej klasie chłonności. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to żeby włożyć nowy tampon zanim położysz się spać wieczorem i wymienić go na kolejny rano, kiedy się obudzisz!

czytaj

Nie! Jeżeli tampon jest wkładany prawidłowo, to wkładanie go w ogóle nie boli. Co więcej, po jakimś czasie nawet nie będziesz czuła, że masz tampon!

Zawsze wybieraj najniższą możliwą klasę chłonności, dostosowaną do twoich potrzeb. Wkładając tampon, przyjmij wygodną pozycję i po prostu się rozluźnij. Jeżeli używasz tamponu po raz pierwszy, wybierz tampony o.b.® ProComfort® Mini – są one wyjątkowo małe i łatwo się je wkłada.

czytaj

Nie musisz wymieniać tamponu podczas każdej wizyty w toalecie – pochwa, cewka moczowa i jelito to osobne organy, z których każdy ma swoje własne ujście. O tym, jak często powinnaś wymieniać tampon, decyduje tylko ilość wydalanej krwi. Kiedy się załatwiasz, możesz przytrzymać sznureczek z jednej strony, żeby się nie zmoczył.

Aby sprawdzić, czy powinnaś już wymienić tampon, delikatnie pociągnij za sznurek. Jeżeli tampon łatwo się przesuwa, to znaczy, że jest już wypełniony i należy go wymienić. Jeżeli się nie rusza, to być może jeszcze nie jest pełny. W takim przypadku nie musisz go jeszcze wymieniać. Pamiętaj jednak, żeby zawsze wymienić tampon na nowy przynajmniej raz na 8 godzin.

czytaj

Nie ma dowodów, które wskazywałyby, iż noszenie tamponów nocą zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

Powinnaś stosować zwykłe środki bezpieczeństwa związane z korzystaniem z tamponów, czyli stosować tampon o najniższej chłonności w zależności od twoich potrzeb i wymieniać tampony regularnie co 4-8 godzin. Jeżeli stosujesz tampony na noc, włóż tampon tuż przed snem i wymień go na nowy rano, gdy się obudzisz.

czytaj

Zespół wstrząsu toksycznego, znany też pod angielskim skrótem „TSS”, to wyjątkowo rzadka, lecz poważna choroba występująca o mężczyzn, kobiet i dzieci. Więcej na jej temat przeczytasz w słowniczku.

czytaj

Tampon został umieszczony prawidłowo, jeżeli w ogóle go nie czujesz. Nie czujesz go, ponieważ znajduje się w środkowej części pochwy, gdzie jest stosunkowo mało nerwów czuciowych, a mięśnie dna macicy i pochwy utrzymują go we właściwej pozycji.

Jeżeli nadal czujesz tampon, spróbuj wepchnąć go nieco głębiej – nie martw się, nigdzie się nie zgubi. Jeżeli ci się nie uda, po prostu spróbuj jeszcze raz od początku.

czytaj

Nawet jeżeli możesz stosować na noc zwykłe tampony, firma ob® opracowała ob® ExtraProtect – specjalny tampon zapewniający dodatkową ochronę, który nadaje się do użytku i na dzień, i na noc. Wyjątkowe skrzydełka zabezpieczające, pokryte powłoką SilkTouch® delikatnie dostosowują się do kształtu twojego ciała i także wychwytują wydzieliny, które mogłyby wyciec, gdybyś stosowała zwykłe tampony. Skrzydełka oferują ci lepszą ochronę, nawet podczas leżenia i snu.

Po prostu włóż nowy tampon zanim położysz się spać i wymień go na nowy rano, gdy się obudzisz. Dzięki specjalnym tamponom na noc możesz się dobrze wyspać, a rano obudzisz się z uczuciem czystości! Dodatkowe informacje na temat tamponów, jakie oferujemy, znajdziesz na stronie z naszymi produktami.

czytaj

Niektóre kobiety i dziewczęta nie doceniają możliwości tamponów o.b.®, jeżeli chodzi o chłonność. Obawiają się, że tampon przecieknie i wymieniają go zbyt szybko. W takim przypadku tampon nie jest całkowicie napełniony i nie wysuwa się tak łatwo, jak powinien. Może to powodować dyskomfort i może utrudnić włożenie nowego tamponu.

czytaj

Usunięcie tamponu jest bardzo łatwe – po prostu usiądź na sedesie, chwyć za sznurek i pociągnij go na ukos do przodu (a nie prosto w dół). Jeżeli czujesz opór, tampon nie jest jeszcze całkowicie wypełniony i usunięcie go może nie być przyjemne. W takiej sytuacji poczekaj jeszcze trochę zanim go usuniesz.

czytaj

Tampony należy wyrzucać do domowych śmieci. Wiele kobiet zawija je wcześniej do papieru toaletowego. W dużej części toalet publicznych znajdują się specjalne pojemniki na odpady higieniczne i to właśnie tam należy wyrzucać zużyte tampony.

czytaj

Powinnaś zmienić tampon, jeżeli jest całkowicie wypełniony albo przed upływem ośmiu godzin. O tym, jak często powinnaś wymieniać tampon, decyduje obfitość krwawienia. Podczas pierwszych dni miesiączki, gdy krwawienie jest bardziej obfite, powinnaś zmieniać tampon co 3-6 godzin. Podczas słabszego krwawienia, pod koniec miesiączki, zwykle możesz nosić mniejszy tampon przez 6-8 godzin.

Można łatwo sprawdzić, czy powinnaś już wymienić tampon na nowy. W tym celu musisz bardzo delikatnie pociągnąć za sznureczek. Jeżeli tampon przesuwa się przy lekkim pociągnięciu, to czas go wymienić. Jeżeli nie, to pewnie jest jeszcze za wcześnie. Tamponów możesz także bez problemów używać nocą. Po prostu włóż nowy tampon zanim położysz się spać i usuń, gdy tylko wstaniesz.

czytaj

Produkty higieny intymnej dla kobiet podlegają regulacji prawnej na mocy unijnej dyrektywy 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. W przypadku tamponów zastosowanie ma także tzw. Kodeks stowarzyszenia EDANA.

czytaj

Po pierwsze, znajdź pozycję, w której będzie ci wygodnie. Są kobiety, które wolą siedzieć na sedesie, a są takie, które wolą oprzeć się jedną stopą na wannie. Ostrożnie i delikatnie sprawdzaj, jak włożyć tampon i jak go skierować, aby było ci najłatwiej. Być może będziesz musiała wypróbować kilka różnych metod zanim znajdziesz tę, która najbardziej ci odpowiada. Ostrożnie wsuwaj tampon palcem w kierunku tylnej części pochwy aż nie będziesz go już czuła.

Jeżeli używasz tamponów po raz pierwszy, najlepiej będzie, jeżeli wybierzesz najmniejszy rozmiar – o.b.® ProComfort™ Mini ze skręconymi rowkami i wyjątkową, jedwabiście gładką powłoką SilkTouch™. (Zobacz filmik, w którym pokazujemy, jak najlepiej włożyć tampon).

Informację, która przedstawia krok po kroku, jak należy używać tamponów o.b.®, możesz pobrać z naszej ulotki do opakowania.

Ulotkę do opakowania w języku tureckim znajdziesz tutaj.
Türkçe broşür burada bulabilirsiniz.

czytaj

Istnieje wiele badań na temat tamponów i infekcji. Lekarze stwierdzili, że brak jest związku przyczynowego pomiędzy tamponami a infekcją, tzn. że nie ma dowodów wskazujących na to, że tampony wywołują infekcje. Tampony są wykonane z materiałów, które ani nie sprzyjają namnażaniu bakterii ani też nie wpływają na naturalną mikroflorę pochwy.

czytaj

Tampony o.b.® powstały w 1948 roku przy wsparciu ginekolog, dr Judith Esser. Od tego czasu podlegają regularnym, wyjątkowo rygorystycznym kontrolom jakości.

Miliony dziewcząt i kobiet na całym świecie korzysta z tamponów o.b.® w dzień i w nocy podczas miesiączki. Ich zaufanie to kolejny dowód na wysoką jakość tamponów o.b.®!

Tampony o.b.® są produkowane z zachowaniem rygorystycznych wytycznych dotyczących zapewnienia jakości. Wysoce chłonne włókna stosowane w tamponach o.b.® spełniają wymogi w zakresie czystości określone w Europejskiej Farmakopei.

czytaj

Jeżeli tampon został włożony prawidłowo, tampon o.b.® zachowa swój kształt i rozszerzy się, wchłaniając wydzielinę. Jednak nawet wtedy nie rozpuści się ani nie rozpadnie. Tampony są wykonane z wysoce chłonnych włókien, które są zwijane i prasowane, aby stworzyć zbity kompozyt włóknisty.

Tampon nie rozpuszcza się nawet kiedy jest wilgotny: kompozyt ze sprasowanego włókna zachowuje kształt nawet kiedy wchłania płyn. Tampony o.b.® mają cienką powłoczkę, która zapobiega rozdzielaniu się włókien. Gładka powierzchnia umożliwia delikatne umieszczenie tamponu wewnątrz ciała i jego usunięcie.

czytaj

Zanim tampon zostanie sprasowany wokół bawełnianych włókien zawijana jest tasiemka, która jest zawiązywana na końcu tak, aby była mocno przymocowana do tamponu.

Na każdym etapie produkcji sprawdzamy tampony, aby móc zagwarantować szczególnie wysoką jakość. Nasze procedury kontrolne obejmują regularne kontrole wyrywkowe, podczas których sprawdzamy wytrzymałość sznurka przy tamponie. Możesz to sprawdzić sama – wystarczy, że mocno pociągniesz za sznurek zanim włożysz tampon. W ten sposób zobaczysz, jak mocno jest przymocowany do tamponu.

czytaj

Rzadko się to zdarza, więc nie musisz się tym przejmować. Tampony o.b.® spełniają szczególnie wysokie standardy i są wytwarzane w taki sposób, aby sznurek był w nich mocno osadzony. Na każdym etapie produkcji sprawdzamy nasze tampony, aby mieć pewność, że mają szczególnie wysoką jakość. Nasze procedury kontrolne obejmują regularne kontrole wyrywkowe, podczas których sprawdzamy wytrzymałość sznurka przy tamponie.

Jeżeli nie możesz znaleźć sznurka, poczekaj aż tampon zostanie całkowicie wypełniony. Usiądź na toalecie i napręż się, jak byś chciała się wypróżnić. W takiej pozycji powinnaś być w stanie łatwo usunąć tampon dwoma palcami. Jeżeli w dalszym ciągu nie możesz usunąć tamponu, skontaktuj się ze swoim ginekologiem albo innym zaufanym lekarzem.

czytaj