Tampony – ochrona wewnątrz
Tampon umieszcza się wewnątrz ciała. Należy wsunąć go do pochwy, gdzie będzie pochłaniał wydzielinę menstruacyjną tuż poniżej szyjki macicy. Poza sznurkiem umożliwiającym usunięcie tamponu, produkt jest całkowicie niewidoczny. Okolice intymne pozostają suche, czyste i bez nieprzyjemnych zapachów. Istnieją różne poziomy chłonności tamponów, które zapewniają niezawodną ochronę bez względu na obfitość krwawienia miesiączkowego. Tampony Mini są najodpowiedniejsze dla kobiet, które dopiero zaczynają stosować tampony oraz na dni, w których krwawienie jest skąpe lub średnio obfite. Jeżeli tampon został prawidłowo zaaplikowany, nie powinnaś go czuć i nie powinien w żaden sposób krępować Twoich ruchów.
Stosowanie tamponów nie powinno Cię w żaden sposób ograniczać – ani w domu, ani kiedy jesteś w ruchu – możesz robić wszystko to, co zwykle, – uprawiać sporty, a nawet pływać z tamponem. Tampony zapewniają także niezawodną ochronę w nocy. Prawidłowo umieszczony w pochwie tampon nie powinien być wyczuwalny ani nie powinien się przesuwać. Dodatkowe informacje można znaleźć w części
Dowiedz się więcej o tamponach o.b.® teraz.
Podpaski
Podpaski to podkłady higieniczne przyklejane do bielizny przy pomocy paska kleju, które zapewniają ochronę na zewnątrz ciała. Dostępne są podpaski o różnej chłonności, w różnych rozmiarach i kształtach (np. ze skrzydełkami) – zapewniają one zatem odpowiednią ochronę na każdym etapie krwawienia miesiączkowego. Podpaski wychwytują płyn na zewnątrz ciała kobiety. Jeżeli nie wymienia się ich wystarczająco często, krew miesiączkowa w połączeniu z tlenem i potem może zatem powodować nieprzyjemny zapach w okolicach intymnych. Należy więc regularnie zmieniać podpaski z częstotliwością uzależnioną od obfitości krwawienia.
Niektóre wyjątkowo chłonne podpaski nadają się także do stosowania w nietrzymaniu moczu. Nie należy mylić podpasek z wkładkami higienicznymi. Zadaniem tych ostatnich jest chronić bieliznę przed zabrudzeniem, a nie pochłaniać krew miesiączkową. Wkładki w sposób dyskretny wchłaniają pot i wydzielinę z pochwy.
Więcej wskazówek na temat prawidłowego doboru produktów i ich prawidłowego stosowania można znaleźć w części
Kubeczki i majtki menstruacyjne
Tampony i podpaski to niejedyne rozwiązania dla miesiączkujących kobiet. Dostępne są też np. kubeczki i majtki menstruacyjne.
Kubeczki menstruacyjne wprowadza się do pochwy na podobnej zasadzie co tampony. Krew zbiera się w nich bezpośrednio poniżej szyjki macicy. Należy pamiętać, by nie pozostawiać kubeczka w pochwie przez więcej niż 8 godzin. Po każdym użyciu kubeczek należy dokładnie wyczyścić, a przynajmniej raz po zakończeniu każdego okresu należy go wysterylizować poprzez wygotowanie w wodzie. Aplikacja kubeczka menstruacyjnego wymaga jednak pewnej wprawy oraz wyczucia własnego ciała. Może to być dość trudne, szczególnie na początku. Nie należy się bać widoku własnej krwi. Jeżeli kubeczek menstruacyjny nie zostanie umieszczony poprawnie, będzie przeciekać i może nie ochronić odzieży przed zabrudzeniem.
Majtki menstruacyjne pochłaniają krew miesiączkową na zewnątrz ciała, podobnie jak podpaski. Warto zauważyć, że w przypadku obfitego krwawienia majtki menstruacyjne mogą okazać się za mało chłonne, więc będzie trzeba zmieniać je częściej niż np. tampon. Możliwe jest także powstawanie nieprzyjemnych zapachów z uwagi na kontakt wydzieliny z tlenem i potem. Dlatego też majtki menstruacyjne lepiej sprawdzają się w dni, kiedy krwawienie jest mniej obfite.