Czym jest biała wydzielina z pochwy?

To normalne, że kiedy po raz pierwszy zauważasz u siebie białą wydzielinę z pochwy, w głowie pojawia Ci się wiele pytań i czujesz się niepewnie. Spokojnie – biała wydzielina na bieliźnie jest czymś całkowicie normalnym i zupełnie naturalnym. To znak, że zbliża się Twoja pierwsza miesiączka. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania!

Wydzielina przed miesiączką

Frau lacht in und verdeckt ein Auge mit der Hand

Dziewczęta lubią rozmawiać z przyjaciółkami na wiele tematów, ale czasami czujemy się zażenowane i nie chcemy jako pierwsze poruszyć jakiegoś tematu... np. tematu tzw. wydzieliny. To coś zupełnie normalnego, co występuje u wszystkich dziewcząt niedługo przed pierwszą miesiączką. Jeśli jednak nie wiesz, co to jest, możesz poczuć się zaniepokojona.

Jak wygląda biała wydzielina?

Czy zauważyłaś na bieliźnie białe plamy? To przejrzysty lub białawy płyn, czyli tzw. biała wydzielina z pochwy. Nie martw się! Pojawianie się takiej wydzieliny przed pierwszą miesiączką jest zupełnie normalne i naturalne. Wcześniej czy później biała wydzielina pojawia się u wszystkich dziewcząt w okresie pokwitania, choć niektóre zwracają na nią większą uwagę niż inne. U niektórych biała wydzielina pojawia się nawet już w wieku 9 lat, a u innych dużo później.

*Jeżeli zamiast naturalnej białej wydzieliny pojawią się u Ciebie zielonkawo-żółte upławy o serowatej konsystencji, które mają dziwny zapach lub podrażniają skórę, powinnaś udać się do lekarza. .

Dlaczego występuje u mnie?

Dziewczynka staje się kobietą: Biała wydzielina z pochwy to oznaka zbliżającej się dojrzałości płciowej. Twoje ciało daje Ci do zrozumienia, że Twoje narządy płciowe zaczęły pracować! Dla nas, dziewcząt, jest to bardzo wygodne, ponieważ stanowi wskazówkę, że zapewne już niedługo zaczniesz miesiączkować! Zwykle od pojawienia się białej wydzieliny do pierwszej menstruacji mija około roku. Możesz więc spokojnie przygotować się na ten wielki dzień! Fajnie, prawda?

Czy ją widać?

Biała wydzielina z pochwy może czasem być bardziej lub mniej obfita. To także nic dziwnego i może różnić się u poszczególnych osób. Czasami wydzielina jest tak skąpa, że staje się praktycznie niezauważalna, a czasem może Ci się wydawać, że cała bielizna nią przesiąkła. Nie wpadaj jednak w panikę – nikt niczego nie zauważy! Dobrze sprawdzają się w takich sytuacjach wkładki higieniczne (np. marki Carefree®): Skutecznie pochłaniają wilgoć i chronią odzież. Możesz czuć się bezpiecznie i świeżo przez cały dzień. Kolejna zaleta – dzięki wkładkom higienicznym będziesz dobrze przygotowana, jeżeli nie jesteś pewna, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka. Kiedy zaczniesz już miesiączkować, niezawodną ochronę zapewnią Ci tampony.

Czy wydzielina z pochwy występuje tylko u dziewcząt, czy także u dorosłych kobiet?

Nawet kiedy będziesz już dojrzałą kobietą, wydzielina z pochwy będzie się dalej u Ciebie pojawiać pomiędzy miesiączkami. Czasem będzie ona bardziej, a czasem mniej obfita. Zależy to od fazy cyklu menstruacyjnego. Mniej więcej w połowie okresu pomiędzy jedną miesiączką a drugą, w okolicach owulacji (kiedy uwolniona zostaje komórka jajowa gotowa do zapłodnienia), wydzielina jest często nieco gęstsza i bardziej przejrzysta. Dowiedz się więcej o cyklu menstruacyjnym tutaj.

Produkty Pokaż wszystkie

Wyszukiwarka produktów o.b.®

Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.

Często zadawane pytania

Dowiedz się więcej o menstruacji,
dojrzewaniu i tamponach.