„Wreszcie nadszedł ten dzień!”

Trudno jest opisać uczucia, które towarzyszą pierwszej miesiączce, prawda? To zupełnie nowe i dziwne wrażenie, ale możesz być też z niego dumna, bo właśnie stałaś się kobietą! Kiedy zacznie się pierwsza miesiączka, możesz doświadczać jednocześnie wielu różnych uczuć i mieć mętlik w głowie. Nie ma się czemu dziwić – to w końcu bardzo wyjątkowy dzień w życiu każdej kobiety! Być może zastanawiasz się, jak kiedykolwiek zdołasz się do tego przyzwyczaić. Nie martw się. To prostsze niż myślisz. Wkrótce praktycznie przestaniesz zwracać na to uwagę, a miesiączka nie przeszkodzi Ci cieszyć się pełnią życia!

„Kiedy mogę spodziewać się pierwszej miesiączki?”

Nie istnieje „prawidłowy” wiek, w którym powinnaś zacząć miesiączkować. U większości dziewcząt menstruacja zaczyna się pomiędzy dwunastym a trzynastym rokiem życia, a więc względnie późno w trakcie okresu dojrzewania. Niektóre dziewczęta zaczynają miesiączkować wcześniej – nawet w wieku dziesięciu lat – a inne później, np. mając lat 15. Jest to całkowicie normalne! To, kiedy zaczniesz miesiączkować zależy od tego, kiedy Twoje narządy płciowe w pełni się rozwiną, a Twój organizm zacznie produkować wystarczającą ilość hormonów. Kiedy przyjdzie czas, w jajnikach mniej więcej co cztery tygodnie zacznie dojrzewać komórka jajowa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przejdź do części „Cykl menstruacyjny”.

„Czy są jakieś oznaki zbliżania się pierwszej miesiączki?”

Możesz z dużym prawdopodobieństwem zorientować się, kiedy zbliża się Twoja pierwsza miesiączka – musisz po prostu wiedzieć, po czym to poznać. Pierwsza miesiączka pojawia się średnio po roku od wystąpieni białej wydzieliny z pochwy. Większość dziewcząt nagle zaczyna rosnąć, ich piersi, talia i biodra nabierają krąglejszych kształtów, a sylwetka robi się bardziej kobieca.

Jeżeli obawiasz się, że pierwsza miesiączka zacznie się niespodziewanie w nieodpowiednim momencie, możesz w poprzedzającym ją okresie nosić codziennie wkładki higieniczne (np. marki Carefree®), dzięki którym poczujesz się pewniej.

Kiedy rozpoczyna się pierwsza miesiączka, niektóre dziewczęta zauważają brązowawą wydzielinę na bieliźnie, a u innych pojawia się kilka kropli krwi. U jeszcze innych od razu rozpoczyna się krwawienie. Nie martw się, jest to całkowicie normalne! Sprawdź tutaj, czy podpaski lub tampony są dla Ciebie odpowiednie.

Czy wiesz, że…?

... dziewczęta w czasie pierwszej miesiączki, a nawet kilka dni wcześniej, odczuwają dyskomfort lub przypływ różnych emocji. Niektórym towarzyszy napięcie w podbrzuszu, bóle pleców czy huśtawka nastrojów o różnym stopniu nasilenia. Nie przejmuje się tym – to minie! Niektóre dziewczęta mają szczęście i nie występują u nich żadne objawy. Jeśli jednak czujesz, że Twoje samopoczucie jest problemem, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poczuć się lepiej! Więcej informacji znajdziesz w części Skurcze menstruacyjne!

... Twoje miesiączki mogą być bardzo nieregularne, szczególnie na początku? Wykształcenie się w organizmie prawidłowej równowagi hormonalnej, która decyduje o regularności menstruacji, zajmuje zwykle kilka lat.

Może Cię także zainteresować

Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?

Czy mogę stosować tampony na noc?

Wyszukiwarka produktów o.b.®

Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.

Często zadawane pytania

Dowiedz się więcej o menstruacji,
dojrzewaniu i tamponach.