Nie dzieje się z Tobą nic dziwnego! Nie musisz się niczego wstydzić.

Biust i biodra, włosy łonowe i pryszcze... To oczywiste, że liczne zmiany zachodzące w Twoim organizmie mogą wywołać u Ciebie uczucie niepewności, ale pamiętaj – wszyscy przez to przechodzą. Także chłopcy, choć oczywiście na własny sposób. Rozwój fizyczny, który obecnie u siebie obserwujesz, jest całkowicie normalny. Wszystko zaczyna się około 9. roku życia i może trwać kolejne dziesięć lat. Zmiany te są naturalną częścią procesu dorastania i osiągania tzw. dojrzałości płciowej. Nie ma żadnego powodu, aby się tego wstydzić!

Przejdźmy do konkretów.

Jakie zmiany u siebie zaobserwowałaś? Czy w okolicach łonowych, pod pachami i na nogach pojawia się owłosienie? Czy zaczął rosnąć Ci biust? Czy na bieliźnie zauważasz czasem ślady białej wydzieliny? Nie powinno Cię to martwić: To wszystko część okresu dojrzewania. Ale zmiany widoczne na zewnątrz to nie wszystko. Także narządy wewnętrzne w Twoim organizmie przygotowują się np. do pierwszej miesiączki. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat fizycznych zmian, które zachodzą w Twoim ciele.

Klikając na poszczególnie zdjęcia zobaczysz, jak w okresie pokwitania zmienia się kobiecie ciało!

Każda dziewczyna jest inna.

Jesteś po prostu sobą – w okresie dojrzewania wszystkie dziewczęta przechodzą jednocześnie wiele różnych zmian. U niektórych ciało zaczyna dojrzewać już w wieku ośmiu lat, a inne muszą na to czekać nawet do swoich 12 urodzin. Możliwe więc, że niektóre Twoje koleżanki zaczną dojrzewać wcześniej lub później niż Ty. Nie przejmuj się tym. Każda dziewczyna jest inna, ale na pewno wszystkie czują prawie to samo, co Ty!

Na poniższym rysunku zobaczysz, jak zmienia się kobiece ciało w okresie dojrzewania. Zwróć uwagę, że pierwsza miesiączka występuje stosunkowo późno w okresie dojrzewania. Zanim zaczniesz miesiączkować, zaczyna już zwykle pojawiać się owłosienie łonowe i zaczynają rosnąć piersi. Możesz zauważyć też u siebie białą wydzielinę z pochwy i możesz zacząć nagle szybciej rosnąć. Około 17 roku życia Twoje ciało jest już w pełni dojrzałe. To normalne, że każda kobieta ma nieco inne kształty – bo jesteś po prostu sobą!

Prawda o wielkości biustu

Każda dziewczyna jest inna – i bardzo dobrze! Wielkość i kształt piersi nie ma wpływu na spełnianie przez nie ich funkcji. To, czy kobiece piersi są duże, czy małe nie musi koniecznie mieć wpływu na to, ile wytwarzają pokarmu dla dziecka..

W okresie dojrzewania jedna pierś może rosnąć nieco szybciej niż druga. Nie wpadaj w panikę – w większości przypadków wielkość piersi ostatecznie samoistnie się wyrównuje, choć czasami każda pierś może mieć trochę inną wielkość – zwykle nie ma powodu, aby się tym przejmować.

Może Cię także zainteresować

Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?

Czy mogę stosować tampony na noc?

Kobiece ciało

Większość żeńskich narządów płciowych znajduje się w podbrzuszu, gdzie chronią je struktury kostne miednicy. Na rysunkach przedstawiono widok z przodu i z boku. Kiedy wyświetlisz animację, zobaczysz niewielkie pola tekstowe, z których dowiesz się więcej na temat narządów płciowych.

Grafik zur Anatomie bei Mädchen

Dziewczynki

Dobrze, weź głęboki oddech... i zaczynamy! Pierwszym narządem, który się zmienia jest pochwa. Powoli powiększają się wargi sromowe większe, zakrywając mniejsze. Pojawia się pierwsze owłosienie łonowe. Być może po raz pierwszy zauważasz u siebie wydzielinę z pochwy. Jest to całkowicie normalne i świadczy o tym, że jesteś zdrowa.

Grafik zur Anatomie bei Teenagern

Nastolatki

Pojawienie się owłosienia łonowego świadczy o tym, że już wkrótce zaczną Ci też rosnąć piersi. Twoja miednica nieco się poszerzy, ale ramiona pozostaną wąskie – Twoje ciało nabierze bardziej kobiecych kształtów. Jeżeli nie zaczęłaś jeszcze miesiączkować, pierwsze krwawienie powinno wystąpić już wkrótce. U większości dziewcząt menstruacja rozpoczyna się około 12 roku życia. U niektórych następuje to nieco wcześniej, u innych trochę później. Ponieważ organizm każdego człowieka rozwija się w innym tempie, nie da się określić konkretnego terminu.

Grafik zur Anatomie bei Frauen

Kobiety

Rozwój fizyczny kończy się około 17 roku życia. Osiągasz wtedy docelowy wzrost, a Twoje piersi są już w pełni rozwinięte. Całkowicie dojrzałe jest już także owłosienie w okolicach łonowych oraz pod pachami. Cykle menstruacyjne są regularne. Gratulacje – udało Ci się!

Grafik zum Jungfernhäutchen

Błona dziewicza

Miękki, elastyczny fałd skóry z naturalnym otworem, który otacza wnętrze pochwy. U wielu dziewcząt błona dziewicza zostaje przerwana na długo przed pierwszym stosunkiem płciowym. Nie martw się, błona dziewicza jest elastyczna i nie przerwie się podczas aplikacji tamponu.

Grafik zur Scheide

Pochwa

To rozciągliwy narząd w kształcie tuby, złożony z mięśni. Pochwa jest wąska w okolicy ujścia, ale o wiele szersza w środku.

Grafik zum Eileiter

Jajowody

Przewody, które z pomocą niewielkich włosków transportują dojrzałe komórki jajowe z do macicy.

Grafik zur Gebärmutter

Macica

Narząd o silnie umięśnionych ścianach, którego wnętrze stanowi niewielka jama wyściełana błoną śluzową.

Grafik zur Gebärmutterschleimhaut

Endometrium

Zagnieżdża się w niej zapłodnione jajeczko. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa złuszcza się w czasie menstruacji.

Grafik zum Muttermund

Szyjka macicy

Otwór, który łączy macicę z pochwą.

Grafik zur Scheide

Pochwa

Pochwa łączy macicę ze środowiskiem zewnętrznym. Ujście pochwy znajduje się między cewką moczową a odbytem.

Grafik zum Beckenbodenmuskel

Mięśnie dna macicy

SIch zadaniem jest utrzymanie wszystkich narządów w tej okolicy na swoim miejscu. Istnieją specjalne ćwiczenia wzmacniające te partie mięśni.

Grafik zur Klitoris

Łechtaczka

Łechtaczka znajduje się pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi, nad cewką moczową. Jako że zbiega się tu wiele zakończeń nerwowych, jest to bardzo wrażliwy narząd oraz jedno z najważniejszych miejsc decydujących o pobudzeniu płciowym.

Grafik zu den Schamlippen

Wargi sromowe mniejsze

Ujście pochwy zakrywają wargi sromowe mniejsze i większe.

Grafik zum Enddarm

Odbytnica

 

Grafik zur Harnblase und der Harnröhre

Pęcherz moczowy i cewka moczowa

 

Produkty Pokaż wszystkie

Wyszukiwarka produktów o.b.®

Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.

Często zadawane pytania

Dowiedz się więcej o menstruacji,
dojrzewaniu i tamponach.