PMS: Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS - Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego


Nagłe zmiany nastroju i drażliwość? Bóle głowy i bolesność piersi też brzmią znajomo? Nie martw się. Miliony kobiet odczuwają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Na szczęście są sposoby zwalczania tych objawów – dzięki nim nie musisz rezygnować z robienia ulubionych rzeczy nawet w te dni!

PMS - dobre samopoczucie przed miesiączką
Dyskomfort fizyczny i huśtawkę nastrojów możesz zaobserwować już na początku drugiej połowy cyklu. Objawy mogą być szczególnie nasilone tuż przed miesiączką i zwykle ustępują po jej wystąpieniu. Niektóre objawy spowodowane są zatrzymaniem wody w organizmie i przestrzegając pewnych wskazówek, możesz je złagodzić, a nawet zlikwidować.

Poznaj 5 wskazówek, jak zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie i złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego.

  1. Pij dużo wody! Choć może wydawać Ci się to nielogiczne, picie zmniejsza wzdęcia i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Ponadto woda pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu. Daje to świetne rezultaty i jest łatwe do zrobienia – nawet w ruchu możesz nosić ze sobą małą butelkę wody.
  2. Odkryj moc soczystych owoców i warzyw. Na przykład arbuz i ogórek pomagają w nawodnieniu organizmu i mają na niego pozytywny wpływ.
  3. Popraw sobie nastrój ciepłymi herbatami ziołowymi i ulubionym jedzeniem o działaniu moczopędnym. Herbata z pokrzywy lub liścia brzozy, ryż pełnoziarnisty, jabłka i żurawina przyniosą dobre efekty.
  4. Jedz produkty o dużej zawartości magnezu i witaminy E. Na przykład banany mają dużo magnezu, suszone morele są bogatym źródłem witaminy E, a awokado ma i jedno, i drugie.
  5. Uważaj na sól, cukier, kawę i czarną herbatę. Zbilansowane odżywianie – bez nadmiaru cukru i soli – da Ci potrzebną energię, a jednocześnie zmniejszy zatrzymywanie wody w organizmie. Postaraj się też unikać kawy i czarnej herbaty. Chociaż picie jest ważne dla nawadniania organizmu, te napoje niekorzystnie zatrzymują wodę w organizmie.

Możesz też założyć dziennik i notować, jak różne produkty żywnościowe wpływają na Ciebie podczas miesiączki.

Jeśli masz tak silne skurcze, że domowe sposoby nie pomagają, skonsultuj się z lekarzem. I najlepsza wiadomość na koniec: zatrzymywanie wody w organizmie ustąpi samoistnie, gdy miesiączka się skończy.