Składniki tamponów o.b.® są przedmiotem rygorystycznej kontroli jakości oraz kontroli bezpieczeństwa przez lekarza toksykologa, abyśmy mieli pewność, że w procesie produkcji tamponów są wykorzystywane tylko materiały, które spełniają nasze surowe normy bezpieczeństwa. Chłonne włókna we wszystkich tamponach ob® spełniają wymagania czystości dla waty higroskopijnej, które zostały uregulowane w Farmakopei Europejskiej (EAB). Nasze tampony nie zawierają także żadnych zapachów ani perfum.
PROCESY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS PRODUKCJI TAMPONÓW
Główne kryteria, jakimi kierujemy się, wybierając składniki, to właściwości chłonne i wygoda, tak abyśmy mogli zaoferować naszym klientkom optymalny produkt.
Miliardy kobiet na całym świecie używa tamponów. Ich bezpieczeństwo, skuteczność i wygoda zostały poddane dokładnym analizom podczas badań klinicznych, eksperymentów laboratoryjnych oraz testów konsumenckich na przestrzeni kilku dziesięcioleci. W Unii Europejskiej tampony podlegają unijnej dyrektywie 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Dyrektywa ta stanowi, że produkty muszą być bezpieczne.
W ramach procesu rozwoju naszych produktów sprawdzane jest bezpieczeństwo tamponów przy użyciu metod klinicznych i innych. Wykorzystujemy tego rodzaju analizy, aby zbadać nowe projekty i materiały pod względem bezpieczeństwo i jakości. Oceny bezpieczeństwa uwzględniają potencjalny wpływ na pochwę, w tym na mikroflorę pochwy, a także skutki miejscowe i ogólnoustrojowe, takie jak podrażnienia czy reakcje alergiczne.
Włókna stosowane w tamponach muszą się cechować wysokim poziomem czystości w celu zachowania bezpieczeństwa i higieny. Uzyskujemy taki efekt dzięki zastosowaniu procesu wybielania bez użycia chloru. Bielenie to niezwykle ważny element procesu bezpieczeństwa i nie chodzi tylko o to, żeby uzyskać „bielszy” produkt.
Wszystkie surowce, które wykorzystujemy, przechodzą obowiązkową ocenę toksykologiczną zanim zostaną wykorzystane w naszych produktach.
CZEGO NIE ZAWIERAJĄ NASZE TAMPONY:
- Nie zawierają szkodliwych środków chemicznych (np. glifosatu lub innych pestycydów)
- Nie zawierają dioksyn
- Proces wybielania bez chloru
- Nie zawierają perfum
BARDZO DOBRY – OCENA ECO TEST DLA O.B.®
W listopadzie 2017 roku magazyn konsumencki Öko-Test dokonał oceny naszych tamponów o.b.® Original Normal oraz o.b.® ProComfort® Normal i nadał im ocenę „bardzo dobrą” po zbadaniu ich składu chemicznego oraz ich wyników w testach laboratoryjnych.
Wszystkie tampony o.b.® są także certyfikowane zgodnie ze STANDARDEM 100 przez OEKO-TEX®, jednolity na całym świecie, niezależny system certyfikacji, i spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa dla klasy 1 w odniesieniu do produktów tekstylnych, które mają kontakt ze skórą (niemowląt). Certyfikacja wynika z badań wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji tamponów o.b.® pod kątem występowania szkodliwych substancji, zgodnie z kryteriami stosowanymi przez OEKO-TEX® w odniesieniu do materiałów włókienniczych (przeznaczonych dla niemowląt). Oznacza to, że materiały w naszych tamponach są bezpieczne w przypadku długotrwałego kontaktu z ludzkim ciałem.
PRODUKCJA TAMPONÓW W NIEMCZECH I WE FRANCJI
Nasze tampony są wytwarzane w ściśle kontrolowanych zakładach produkcyjnych w Niemczech i we Francji, które podlegają gruntownym inspekcjom i testom, aby zagwarantować ich bezpieczeństwo i jakość. Aplikatory do naszych tamponów z aplikatorami są wytwarzane przez zewnętrznych producentów prowadzących działalność na terytorium Europy.
Próbki naszych tamponów są poddawane regularnym badaniom w wewnętrznych laboratoriach. Przestrzegamy wytycznych dotyczących dobrych praktyk wytwarzania (GMP) podczas procesu produkcji, w naszych laboratoriach, a także w ramach metod badawczych. Nasze zakłady posiadają certyfikaty zgodnie z międzynarodowymi normami zarządzania środowiskiem (ISO 14001), zarządzania jakością (ISO 9001) oraz z normą ISO 13485 dla wyrobów medycznych (ponieważ niektóre organy nadzoru spoza Europy klasyfikują tampony jako wyroby medyczne).
Od 2017 roku zakład w Wuppertalu jest certyfikowany przez TÜV Rheinland zgodnie z normą z zakresu zrównoważonego rozwoju ZNU (Ośrodek Zrównoważonego Zarządzania przy Uniwersytecie Witten/Herdecke w Niemczech).