Okres dojrzewania - jak zmienia się jej ciało

Okres dojrzewania a miesiączka

Twoja mała dziewczynka rośnie! To ważny czas także dla Ciebie jako matki, gdyż zmianie będzie ulegać nie tylko jej ciało, ale też emocje i światopogląd. Na początku okresu dojrzewania jesteś dla niej najważniejszą osobą, z którą może o wszystkim porozmawiać.
Na pewno pamiętasz czas, kiedy sama przez to przechodziłaś, ale odświeżenie sobie tej wiedzy (co się dzieje, kiedy i dlaczego), pomoże Ci lepiej przygotować do tego momentu córkę.

Kiedy to się dzieje?

Dojrzewanie to proces indywidualny. Ciało Twojej córki będzie rozwijać się we własnym tempie. Niektóre dziewczynki są niemal w pełni rozwinięte w wieku 12 czy 13 lat, inne przechodzą przez dojrzewanie później.

Nie zdziw się przedstawionym poniżej przedziałom wiekowym dla każdego etapu rozwoju – to tylko średnie i powinny być traktowane jako przybliżony czas pojawienia się niektórych zmian fizycznych. Kilkuletnie różnice są całkowicie normalne. Na ilustracji pokazano, kiedy poszczególne z nich zachodzą.

Dojrzewanie a zmiany w organizmie dziewcząt

Zmiany fizyczne krok po kroku

W okresie dojrzewania Twoja córka może mieć kompleksy i czuć się zakłopotana. Uspokój ją, że wszystko, co się z nią dzieje, jest naturalne, oraz że nie ma reguł, kiedy i jak szybko nastąpią kolejne etapy. Jedna pierś rozwija się szybciej od drugiej? Nie ma powodu do obaw – u większości dziewcząt do wyrównania dochodzi z czasem i samoistnie. Możesz pomóc jej także przyzwyczaić się do skutków działania hormonów płciowych na gruczoły potowe i łojowe, zachęcając do codziennego prysznica z użyciem mydła lub żelu i stosowania dezodorantu.
Oto prosty przewodnik przeprowadzający przez kolejne etapy, które będzie przechodzić.

 

 

Wiele ze zmian w okresie dojrzewania zachodzi wewnętrznie, w sposób niewidoczny nawet dla Twojej córki. Możesz jej pomóc lepiej zrozumieć, co się dzieje i dlaczego.

 

 

Żeńskie narządy płciowe
Znajdują się głównie wewnątrz ciała, w podbrzuszu, gdzie są chronione przez kości miednicy. Możesz zobaczyć to na schematach, w widoku z przodu i z boku.

Włącz animację, a pojawią się ramki z dodatkowymi informacjami o narządach płciowych.  

 

 
Jeśli chcesz poczytać więcej o menstruacji i cyklu menstruacyjnym, aby wiedzieć, jak wyjaśnić to córce, kliknij tutaj.