Jak z nią rozmawiać

Jak rozmawiać z córką o miesiączce


Czy kiedy zaczęłaś miesiączkować, czułaś się na to gotowa? Czy miałaś wystarczająco dużo informacji? Czasy się zmieniły! Pokolenie Twojej mamy mogło wstydzić się poruszać ten temat, ale dziś możemy pozwolić sobie na większą otwartość. Jest wiele sposobów, na to by rozpocząć tę rozmowę.

Rozmowa o pierwszej miesiączceWspomnienie tematu w telenoweli czy magazynie może stanowić dobry pretekst do rozmowy. Zapytaj, co Twoja córka  już wie i czy rozmawiała już o tym z przyjaciółkami. Częste, krótkie rozmowy są lepsze niż jedna poważna rozmowa, a po niej lata czekania! Daj jej do zrozumienia, że zawsze jesteś gotowa, aby odpowiedzieć na jej pytania. Uświadom ją, że miesiączka to nie wstydliwy sekret, ale coś normalnego, coś z czego można być dumnym, o czym można rozmawiać z innymi. Tak przygotowana, Twoja córka będzie miała pozytywny stosunek do miesiączki od samego początku!

Co jeśli ona nie chce o tym rozmawiać?

Właśnie wtedy, gdy czujesz, że powinnaś podzielić się z córką radami na temat dojrzewania, ona nagle zaczyna być arogancka, jakby zjadła wszystkie rozumy. Brzmi znajomo? To całkiem normalne – to część tego samego procesu, a nawet oznaka zdrowia! Pamiętaj, że Twoja córka nie jest już dzieckiem, staje się kobietą i bierze za siebie odpowiedzialność. Dojrzewanie to niełatwy czas, ale pozostawanie otwartą i dawanie wsparcia może umocnić Twoją więź z córką.

Wzrost poziomu hormonów płciowych powoduje huśtawki nastrojów, ponadto – jak wykazały badania – w okresie dojrzewania mózg ma mniejszą zdolność radzenia sobie z lękiem, stąd nastolatki są nieustannie poddenerwowane. Nie bierz tego do siebie! Po prostu rozmawiaj
z nią jak zwykle i uczyń rozmowy o miesiączkach normalną częścią codziennego życia. Jeśli będziesz spokojna i pewna siebie, ona wkrótce poczuje się tak samo!