Jak dobrać tampon dla siebie?

Wobec bogatej oferty środków higienicznych dla kobiet na czas miesiączki, z którą spotkamy się w drogeriach lub aptekach, możemy w pierwszym momencie mieć poważny problem z wyborem. Jak dobrać tampony do swoich potrzeb i od kiedy można ich używać? Warto to wiedzieć jeszcze przed pierwszą miesiączką.

 

Tampon z aplikatorem czy bez?

 

Na rynku znajdziemy tampony zarówno z aplikatorem, jak i wprowadzane do pochwy bezpośrednio. Zaletą tamponów z aplikatorem, takich jak np. o.b.® Compact Applicator jest niewątpliwie możliwość zachowania większej higieny w każdej sytuacji. Wprowadzanego do pochwy w ten sposób tamponu nie dotykamy w żadnym momencie rękami, co jest szczególnie korzystne, kiedy chcemy wymienić tampon, niekoniecznie we własnej łazience. Jednak wiele kobiet decyduje się na zakup tamponów bez aplikatorów, ponieważ wprowadzając je samodzielnie, mają większą kontrolę nad kierunkiem umieszczenia go w pochwie. Decydując się na takie tampony, pamiętajmy jednak, aby przed każdą ich zmianą myć ręce i starać się, aby nie miały kontaktu z jakimikolwiek przedmiotami z otoczenia.

 

Rozmiar jest istotny

 

Umieszczone bezpośrednio w pochwie tampony pozwalają na wchłanianie wydzielanej krwi miesięcznej wewnątrz ciała, co odpowiada wielu kobietom ze względu na uczucie dyskomfortu, jaki powoduje wilgoć wyczuwalna na podpasce. Tampony są dyskretniejsze, łatwe w użyciu i mogą być zakładane nawet pod bardzo obcisłe ubrania, ponieważ są zupełnie niewidoczne.

 

Dobierając odpowiedni tampon dla siebie, zwróćmy uwagę na jego rozmiary. Krwawienie miesięczne jest u każdej kobiety inne, bardziej lub mniej obfite. Co więcej, ilość wydzielanej krwi zmienia się także podczas miesiączki. Pierwsze dni zwykle oznaczają obfite krwawienie, dlatego warto w tym czasie wybrać tampony o większej chłonności. Kolejne dni są już nieco bardziej komfortowe pod tym względem, dlatego sprawdzają się wówczas tampony o niższej chłonności. Aby sprawdzić, jaki rodzaj tamponów należy stosować w poszczególne dni miesiączki, warto przyjrzeć się im po wyjęciu po upływie czterech godzin. Jeśli widoczne są na nich białe włókna, można spokojnie stosować tampony o niższej chłonności. Jeżeli tampon jest przesiąknięty krwią i powoduje plamienie na bieliźnie, należy wypróbować produkt o podwyższonej chłonności.

 

Jak bezpiecznie używać tamponów?

 

Poza zachowaniem niezbędnej higieny w trakcie zakładania tamponów, warto pamiętać, że powinny być one wymieniane najlepiej co cztery godziny. Na noc można stosować je pod warunkiem, że nie przesypiamy więcej niż osiem godzin.