Pierwsza miesiączka

U większości dziewcząt pierwsza miesiączka występuje pomiędzy 10 a 14 rokiem życia.
Wyczerpujące ćwiczenia fizyczne lub restrykcyjna dieta mogą opóźnić pojawienie się pierwszej miesiączki, a także spowodować zaburzenia w trwającym już cyklu menstruacyjnym. Inaczej mówiąc, miesiączka jest świetnym wskaźnikiem zdrowia fizycznego kobiety.

Porozmawiaj ze swoją córką o wszystkich dostępnych opcjach w zakresie kobiecej higieny intymnej i pozwól jej zdecydować, które rozwiązanie będzie dla niej najlepsze.Pomoże jej to w wyrobieniu sobie pozytywnej postawy do zmian zachodzących w jej ciele, a także w kształtowaniu poczucia własnej wartości w aspekcie swojej kobiecości.

Większość dziewcząt może używać tamponów już podczas pierwszej miesiączki. Tampony o mniejszych rozmiarach, takie jak o.b.®ProComfort™ Mini, o.b.® ProComfort™ Light Days czy o.b.® ProComfort™ Normal, zazwyczaj mogą być stosowane bez ryzyka uszkodzenie błony dziewiczej.

Wiele dziewcząt preferuje tampony, ponieważ ten sposób utrzymania higieny kobiecej pozwala na większą swobodę ruchu. Możesz zamówić próbkę tamponów o.b.® dla nastolatek zawierającą tampony o.b.® ProComfort™ Mini o najmniejszej chłonności oraz o.b.® ProComfort™ Normal przeznaczone na dni bardziej obfitego krwawienia, aby Twoja córka mogła je wypróbować.

 

Pytania dotyczące pierwszej miesiączki

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?
U każdej dziewczynki pierwsza miesiączka pojawia się w różnym czasie. Ciało podąża za swoim własnym „zegarem wewnętrznym”. Pierwsza miesiączka zazwyczaj występuje pomiędzy 10 a 15 rokiem życia, ale zdarza się też wcześniej lub później. Jeżeli Twoja córka skończyła 15 lat, a wciąż nie wystąpiła u niej pierwsza miesiączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przebiega pierwsza miesiączka?
Pierwsza miesiączka (menarche) może być normalną menstruacją trwającą 3–7 dni. Każda dziewczynka doświadcza jej w sposób odmienny, niektóre z nich mogą zauważyć plamy krwi na bieliźnie lub tylko brązową plamkę, bo krwawienie może być znikome.

Czy nieregularne miesiączki są normą?
Dwie na trzy z dziewcząt mają nieregularne cykle menstruacyjne w ciągu roku – do dwóch lat od pojawienia się pierwszej miesiączki. Jest to normalne. Nieregularność cyklu wskazuje na to, że produkcja hormonów płciowych nie jest jeszcze wystarczająco zrównoważona, aby zapewnić regularność miesiączek.